На ябълковия оцет се приписват куп полезни качества. Ползите от него са безспорни, но единствено при умерена консумация. Ако решите да го добавите към вашата диета в по-голямо количество, трябва да сте запознати със сериозните странични ефекти, до които може да доведе това - от ерозия на зъбния емайл до постоянно повръщане.
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Качественият ябълков оцет изобилства от пробиотици и ензими.
В процеса на ферментация количеството на захарта и калориите в него намалява. Но страничните ефекти от консумацията му до голяма степен са причинени от неговата висока киселинност.
При продължителна употреба на ябълковия оцет в неразреден вид първият негативен ефект се забелязва върху зъбния емайл.
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
За съжаление щетите са необратими. Ерозията на зъбния емайл се развива бързо.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Директната или прекомерната консумация на оцет може да увреди хранопровода. За да предотвратите подобен страничен ефект, разредете оцета предварително с вода. Добавете супена лъжица от него в чаша топла вода. По този начин ще редуцирате количеството киселина, което попада върху зъбите и гърлото ви.
Ябълковият оцет също така може да понижи нивата на калий в организма, а това води до храносмилателни смущения и проблеми с кръвното налягане.
Освен това ябълковият оцет може да взаимодейства с някои често срещани лекарства, включително инсулин и диуретици. Необходимо е да се консултирате с лекар, преди да започнете да го използвате за директна консумация, а също така и при наличието на специфично заболяване.
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати